Dugo već slušamo kako su probiotici, zapravo dobre bakterije koje nam pomažu na više načina i da ih je dobro uzimati ili dodavati u ishranu. Takođe, oni smanjuju negativno dejstvo antibiotika, te su posebno korisni posle perioda prehlade i virusa, odnosno kada se antibiotici nisu mogli izbeći.
No, pored probiotika koje možete kupiti u apoteci, sigurno ste čuli i za prirodne probiotike? Ako niste, evo gde sve ima prirodnih probiotika i kako nam oni mogu pomoći.
Pametan izbor probiotika?
Najpre treba da znate da nisu svi probiotici isti i da treba da napravite pametan izbor probiotika na osnovu sastava. Ak ste vegan, birajte probiotik za vegane (jasno je istaknuto na deklaraciji proizvoda). Probiotici treba da sadrže dobar odnos bakterija i jasno istaknut rok trajanja. Studije su pokazale da se zahvaljujući Bifidobacterium lactis HN019tm podstiče redovno varenje i pražnjenje creva, zbog čega se ova bakterija dodaje u jogurt. Prirodno je sadrže svi fermentisani proizvodi.
Probiotici mogu pomoći da se reguliše redovna stolica, tj. podstiču redovnije pražnjenje creva. Posle primene atibiotika, kada se uništavaju dobre bakterije u crevima, probiotici regulišu rad creva i odnos dobrih i loših bakterija.
Prirodni probiotici
Najbolji izvor prirodnih probiotika, posebno za vegane, jeste fermentisana hrana biljnog porekla. Dakle, slobodno uzimajte što više kiselog kupusa i druge fermentisane hrane. Ako ste napravili svoj jogurt ili pavlaku od orašastih plodova ili kokosovog mleka i dodali u nju probiotik, to vam može biti odličan izvor biljnih probiotika.
A da bi se održa broj dobrih bakterija, jedite što više zdrave, domaće čokolade koju ste sami napravili. Čokolada ima veoma nizak udeo vlage, a to je potrebno da ne bi opada broj dobrih bakterija u organizmu.
S druge strane, dobra čokolada, posebno ako ste je sami napravili i ako ne sadrži industrijski šećer, biće dobar slatkiš i vama i vašem detetu, zar ne?