

Evo još zanimljivosti o Novoj godini, dočeku i proslavi Novogodišnje noći.
Najstariji običaj u svetu

Lunarnu Novu godinu, kao deo tradicije, obeležavaju u Kini, Japanu, Indiji, Vijetnamu… Oni proslavljaju i solarnu, prema gregorijanskom kalendaru.
Za Kineze lunarna Nova godina je praznik proleća i najveći narodni praznik. Uoči Nove godine se detaljno čiste stanovi i kuće kako bi se, na simboličan način odbacilo sve staro i loše. Na ulicama se organizuju ceremonijalne proslave s velikim papirnatim zmajevima koji predstavljaju moć i uspeh.
Proslava Nove godine u kući ili napolju?

U Japanu se Nova godina slavi uz svečanu trpezu ispunjenu posebnim specijalitetima. U ponoć se dolazak Nove godine oglašava sa 108 udaraca zvona sa budističkih hramova, zbog 108 mogućih čovekovih grehova.
Jevrejska Nova godina je duhovni praznik kojim se obeležava godišnjica stvaranja sveta.
Datum je promenljiv, zbog primene solarno-lunarnog kalendara, a trpeza se sastoji samo od slatkih jela, jer simbolišu plodnost i dugovečnost.

U mnogim zemljama sveta ustalio se običaj masovnog dočeka Nove godine na gradskim trgovima, posebno u turističkim metropolama. U Parizu, Moskvi, Njujorku, Atini i Beogradu, slavi se uz novogodičnje koncerte i najčešće uz vatromet u ponoć.
Pogledajte i ovo: